VERTICAL FORMING-, FILLING- AND SEALING MACHINE FOR THREE- AND FOUR-SIDE-SEALED SACHETS
MP4
The small machine with the high flexibility
Product areas
Areas of application
Description of operation
Technical data
Technical details
Options
Product areas
with product examples

Liquids
0.5 - 180 ml
e.g. shampoo, cosmectics samples, bath extracts, ice lollies, oil, co ee cream, vaccines,...

POWDER & GRANULES
0.2 – 250 ml
e.g. pharmaceutical products, salts, sugar, spices, pudding, soups, milk powder, cappuccino, instant coffee, coffee creamer, baker‘s yeast, tobacco,...

Creams
0.5 - 180 ml
e.g. skin cream samples, mustard, mayonnaise, ketchup, grease, gel,...

SMALL PIECE GOODS
small sizes
e.g. sweets, nuts, saccharine tablets, ball point pen cartidges, test stripes, medical suture,...

TISSUE PACKAGING
all sizes
e.g. swabs, refreshing tissues, glass cleaning tissues, spectacles cleaning tissues, double bags, cotton tissues,...
Areas of application
Practical application

Pharma

Cosmetics

food

chemistry
DESCRIPTION OF OPERATION
How the machine works
The MP4 is a vertically operating, fully automatic forming-, filling- and sealing machine for the production of three- and four-side sealed sachets.
The machine processes flexible, laminated foils from one reel or alternatively from two reels. In a sequence of single operations, the film is drawn off from the reel, cut lengthwise in the middle, then the two halfs are guided face to face by a deviation triangle and sealed in U-form.
The ready-made empty sachet is filled then, conveyed vertically by one sachet length, closed at the top and cut off. At the same time, a photocell control assures the exact positioning of the print. The MP4 is a universal basic machine for the bag production.
In combination with different product supply systems and dosing units, a wide range of products can be packed.
Technical data
| Sachet width standard Sachet length | up to 240 mm up to 200 mm |
| Filling volume per sachet | 0.2 – 250 ml |
| Capacity cycles/min | 0 – 100/min |
| Output sachets/min | up to 100 per lane |
| Number of lanes | 1 – 6 |
| Diameter of film reel | max. 500 mm |
| Width of film reel | max. 520 mm |
| Diameter of film reel core | 76 (152) mm |
| Sealing pressure | up to 15000 N |
| Air connection | 6 bar |
| Wattage | approx. 5.5 KW |
| Voltage supply standard | 400V/3/N/PE/50Hz |
| Protection class | IP 54 |
| Weight | approx. 1300 kg |
| Colour standard | stainless steel - alu |
| Packaging material | all current, heat-sealable composite foils |
Technical details
- constructed in the building block system
- compact small size design
- PLC – control Siemens S7
- robust long-life construction
- balcony construction according to GMP
- product saving due to short drop distance
- sealing station 90° moveable to both sides
- quick format change
- easy to operate
- very low noise-level
- seal pressure monitoring and sealing time adjustable via HMI
- easy to maintain – low maintance
- powerful, high output
Options
- special electric voltage/transformer
- punching device for tear notch or tearing groove
- coding cold embossing in sealing seam
- coding hot embossing, Thermo, Ink-Jet
- contour punching, European standard perforation
- automatic foil edge control
- chain packages
- gas flushing device
- dust absorption system
- bag collecting- and bag transfer-devices
- subsequent packaging semi- or fully automatic
- product supply systems
- pharmaceutical construction
- different types of feeding and dosing systems which can be changed easily are available for each range of use
- complete packaging lines
