Forming, filling
and sealing machine
SB51-1T
For smoke-free filter foil portion packs with oral tobacco
1 station
Product areas
Areas of application
Description of operation
Technical data
Technical details
Options
Product areas
with product examples

Dry Tobacco
< 36% moisture
Dry tobacco
Will possibly be moisturized
after packaging

Wet Tobacco
> 36% moisture
Humid tobacco with more than 36 % moisture content – with and without rehumidifi cation

All White
3% - 55% moisture
Nicotine powder with 3%–55% moisture content
Areas of application
Practical application

SNUS
DESCRIPTION OF OPERATION
How the machine works
The SB51-1T pouch machine is a vertically operating, fully automatic forming, filling and sealing machine for the production of small tubular bag packs, known as “Stickpacks”.
The machine processes various types of nonwoven from the flat film roll.
In a sequence of individual operations, the flat film is pulled off the roll, formed into a tube during vertical transport and longitudinally sealed, filled, cross-sealed and cut off from the strand.
The SB51-1T is conceived as a 1-lane machine.
Technical data
| Sachet width standard | 12 / 14 / 18 mm |
| Special bag width | on request |
| Sachet length | min. 30 mm / max. 38 mm |
| Special bag length | up to 41 mm |
| Filling volume per bag | 0,2 – 1,2 g adjustable |
| Output sachets/min | up to 325/min |
| Number of lanes | 1 |
| Diameter of film reel | max. 400 mm |
| Diameter of film reel core | 70 / 76 mm |
| Sealing pressure | to 1000 N |
| Air connection | 6 bar |
| Wattage | approx. 2.5 KW |
| Voltage supply standard | 400V/3/N/PE/50Hz |
| Protection class | IP 54 |
| Weight | approx. 500 kg |
| Colour standard | stainless steel - alu |
| Packaging material | Nonwoven fleece, paper foils, special foils |
Technical details
- Stainless steel machine
- Siemens PLC
- Foil monitoring (end + tear)
- Servo drive film take-off
- Mechanical seal pressure + air spring
- Adjustable filling quantity
- Moistening of Sticks adjustable
- Product monitoring + automatic refill
- - Stop- when in need of product or foil
- Display of all malfunctions
- Output continuously adjustable (electromechanically)
- Counting of Sticks for boxes
- Box handling automatically
- Quick exchange forming set
Options
- Box and lid supply
- Can closing unit
- Labelling
- Check weighing
- Allen Bradley control
