Vertical stickpack forming, filling
and sealing machine
SBL50T
For smoke-free filter foil portion packs with oral tobacco.
Single station
Product areas
Areas of application
Description of operation
Technical data
Technical details
Options
Product areas
with product examples

Dry Tobacco
< 36% moisture
Dry tobacco
Will possibly be moisturized
after packaging

Wet Tobacco
> 36% moisture
Humid tobacco with more than 36 % moisture content – with and without rehumidifi cation

All White
3% - 55% moisture
Nicotine powder with 3%–55% moisture content

Powder
Powder
Precise powder dosing
Areas of application
Practical application

SNUS
DESCRIPTION OF OPERATION
How the machine works
The SBL50T pouch machine is a vertically operating, fully automatic forming, filling and sealing machine for the production of small tubular pouch packs.
The machine processes flexible non-woven or paper films from the flat film roll.
In a sequence of individual operations, the flat film is pulled off the roll, formed into a tube during vertical transport and longitudinally sealed, filled, cross-sealed and cut off from the strand.
The SBL50T bag machine is a 1-lane machine.
Technical data
| Sachet width standard | 12 / 14 / 18 mm |
| Sachet length | 20 – 50 mm |
| Filling volume per bag | 0,2 – 1,2 g adjustable |
| Output sachets/min | up to 100/min |
| Number of lanes | 1 |
| Diameter of film reel | max. 400 mm |
| Diameter of film reel core | 70 / 76 mm |
| Sealing pressure | to 1000 N |
| Air connection | 6 bar |
| Wattage | approx. 3 KW |
| Voltage supply standard | 400V/3/N/PE/50Hz |
| Protection class | IP 54 |
| Weight | approx. 500 kg |
| Colour standard | stainless steel - alu |
| Packaging material | Nonwoven fleece, paper foils, special foils |
Technical details
- Machine made entirely of stainless steel and aluminum
- Infinitely variable servo drive with pneumatic, parallel sealing drive
- Sealing temperature separately adjustable left/right and lengthwise
- Electrical bag counter, reset to zero possible
- Siemens PLC
- Foil monitoring (end + tear)
Options
- Sealing pressure monitoring
- Bag counter or diverter flap
- Discharge conveyor belt
- Dust collection
- Allen Bradley PLC
- Transformer for special voltage
- Box and lid supply
- Can closing unit
