Forming, filling and sealing machine
SB18-1T
For smoke-free filter foil portion packs with oral tobacco
Product areas
Areas of application
Description of operation
Technical data
Technical details
Options
Product areas
with product examples

Dry Tobacco
< 36% moisture
Dry tobacco
Will possibly be moisturized
after packaging

Wet Tobacco
> 36% moisture
Humid tobacco with more than 36 % moisture content – with and without rehumidifi cation

All White
3% - 55% moisture
Nicotine powder with 3%–55% moisture content

Powder
Powder
Precise powder dosing
Areas of application
Practical application

SNUS
DESCRIPTION OF OPERATION
How the machine works
The SB18-1T pouch machine is a vertically operating, fully automatic forming, filling and sealing machine for the production of small tubular bag packs. In a sequence of individual operations, the flat film is pulled off the roll, formed into a tube during vertical transport and longitudinally sealed, filled, cross-sealed and separated from the strand. The SB18-1T is a 1-lane machine.
Technical data
| Sachet width standard | 12 / 14 / 18 mm |
| Special bag width | on request |
| Sachet length | min. 30 mm / max. 38 mm |
| Special bag length | up to 41 mm |
| Filling volume per bag | 0,2 – 1,2 g adjustable |
| Output sachets/min | up to 450/min |
| Number of lanes | 1 |
| Diameter of film reel | max. 400 mm |
| Diameter of film reel core | 70 / 76 mm |
| Sealing pressure | to 1000 N |
| Air connection | 6 bar |
| Wattage | 4 KW |
| Voltage supply standard | 400V/3/N/PE/50Hz |
| Protection class | IP 54 |
| Weight | appox. 1000 kg |
| Colour standard | stainless steel - alu |
| Packaging material | Nonwoven fleece, paper foils, special foils |
Technical details
- Machine made of stainless steel
- Siemens PLC
- Foil monitoring (end + tear)
- Servo drive
- Vertical movement of the transverse sealing station
- Horizontal movement of the sealing station
- Foil tear off
- Drive for dosing unit
- Pouches conveyor belt
- Filling amount adjustable
- Moistening of Sticks adjustable
- Product monitoring + automatic refill
- - Stop- when in need of product or foil
- Display of all malfunctions
- Output continuously adjustable (electromechanically)
- Counting of Sticks for boxes
- Box handling automatically
- Quick exchange forming set
Options
- Box and lid supply
- Can closing unit
- Labelling
- Check weighing
- Allen Bradley control
