Forming, filling
and sealing machine
SBL50
A fully automatic packaging machine for the production of all Stickpack sizes and designs, including longitudinal seal set to side or 3-side sealing bags
Product areas
Areas of application
Description of operation
Technical data
Technical details
Options
Product areas
with product examples

Liquids
0.5 – 100 ml
e.g. shampoo, cosmetic samples, bath extract,
oil, coffee cream, sugar milk, coffee syrup, chocolate drink, dressing sauces, alcohol, vaccines,...

Creams
0.5 – 100 ml
e.g. skin cream samples, mustard,
mayonnaise, ketchup, yogurt, fats, processed cheese, butter, gel,...

Powder
0.2 – 100 ml
e.g. pudding, milk powder, baby food, coffee whitener, tea, cappuccino, medicinal powder, etc.

Granules
0.2 – 100 ml
e.g. salt, sugar, spices, soups, instant coffee, baker's yeast, tobacco, tea detergents, stain remover, silica gel, seeds, pharmaceutical products,...

Powder
kleim
e.g. sweets, nuts, sweetener tablets, sausage test strips, earplugs,...
Areas of application
Practical application

Pharma

Cosmetics

food

chemistry
DESCRIPTION OF OPERATION
How the machine works
The SB18-1T pouch machine is a vertically operating, fully automatic forming, filling and sealing machine for the production of small tubular bag packs. In a sequence of individual operations, the flat film is pulled off the roll, formed into a tube during vertical transport and longitudinally sealed, filled, cross-sealed and separated from the strand. The SB18-1T is a 1-lane machine.
Technical data
| Sachet width standard | 12 / 14 / 18 mm |
| Special bag width | on request |
| Sachet length | min. 30 mm / max. 38 mm |
| Special bag length | bis 42 mm |
| Filling volume per bag | 0,2 – 1,2 g adjustable |
| Output sachets/min | up to (2×450/min) = 900/min |
| Number of lanes | 2, independent |
| Diameter of film reel | max. 400 mm |
| Diameter of film reel core | 70 / 76 mm |
| Sealing pressure | to 1000 N |
| Air connection | 6 bar |
| Wattage | approx. 5.5 KW |
| Voltage supply standard | 400V/3/N/PE/50Hz |
| Protection class | IP 54 |
| Weight | approx. 1500 kg |
| Colour standard | stainless steel - alu |
| Packaging material | Nonwoven fleece, paper foils, special foils |
Technical details
- Machine made of stainless steel
- Siemens PLC
- Foil monitoring (end + tear)
- Servo drive
- Vertical movement of the transverse sealing station
- Horizontal movement of the sealing station
- Foil tear off
- Drive for dosing unit
- Pouches conveyor belt
- Filling amount adjustable
- Moistening of Sticks adjustable
- Product monitoring + automatic refill
- - Stop- when in need of product or foil
- Display of all malfunctions
- Output continuously adjustable (electromechanically)
- Counting of Sticks for boxes
- Box handling automatically
- Quick exchange forming set
Options
- Box and lid supply
- Can closing unit
- Labelling
- Check weighing
- Special version:
Complete line with up to 4 double machines - Allen Bradley control

Print datasheet